Krivičnim djelima iz oblasti privrednog kriminala u 2016. godini pričinjena je šteta od 32,4 miliona KM, a počinila su ih 222 lica, oštetivši više javnih ustanova, institucija i privatnih preduzeća.Načelnik Centra javne bezbjednosti Banjaluka Željko Spasojević rekao je juče na godišnjoj konferenciji za novinare da je lani otkriveno 289 krivičnih djela iz pomenute oblasti, što je više za 39,6 odsto nego prethodne godine.
Krivičnim djelima iz oblasti privrednog kriminala u 2016. godini pričinjena je šteta od 32,4 miliona KM, a počinila su ih 222 lica, oštetivši više javnih ustanova, institucija i privatnih preduzeća.
Načelnik Centra javne bezbjednosti Banjaluka Željko Spasojević rekao je juče na godišnjoj konferenciji za novinare da je lani otkriveno 289 krivičnih djela iz pomenute oblasti, što je više za 39,6 odsto nego prethodne godine.
- Policija je nadležnim tužilaštvima podnijela 197 izvještaja protiv 222 lica koja su osumnjičena za različita krivična djela u privrednom kriminalu - kazao je Spasojević.
Prema nezvaničnim informacijama, za najveću štetu koja je lani pričinjena budžetu RS osumnjičen je bio direktor Agencije za agrarna plaćanja RS Milenko Obradović. On je prijavljen Okružnom tužilaštvu Banjaluka zbog sumnje da je nesavjesnim radom oštetio budžet za 5,24 miliona maraka.
Policija osumnjičenog tereti da je 2012. godine neosnovano isplatio premije za tri preduzeća koja nisu imala pravo na podsticaje, iako nisu bila izmirila svoje ranije obaveze prema Agenciji, nadležnom ministarstvu i jednom javnom preduzeću iz Banjaluke.
Osim ovog slučaja, policija je lani u julu podnijela izvještaj protiv Ivana Durbića iz Banjaluke zbog sumnje da je na osnovu lažnih podataka o stvarnom prilivu i odlivu novca oštetio preduzeće "Ako med" za oko 104.000 maraka. Policija ga tereti da je od januara 2015. do februara 2016. godine kao rukovodilac Sektora opštih i spoljnotrgovinskih poslova u pomenutoj firmi novac podigao iz banke i prisvojio.
Banjalučkom tužilaštvu krajem 2016. godine prijavljena je vlasnica i direktorica bijeljinske firme "Su Nekst" Radmila Trakilović zbog sumnje da je oštetila preduzeće "Bomerc" iz Gradiške za 30.000 maraka. Policija je tereti da je zaključila ugovor o kupoprodaji robe sa pomenutim preduzećem, kojem nakon uplate nije isporučila ugovorenu robu.
Vlasnik i direktor preduzeća "Jubmo pet" iz Laktaša Momir Nježić lani je dva puta prijavljen banjalučkom tužilaštvu. Posljednji put to je bilo zbog sumnje da je obmanom i falsifikovanjem papira za dobijanje kredita oštetio Šparkase banku za 30.000 maraka. Osim njega, tužilaštvu su tada prijavljeni i direktor banke V. B. iz Banjaluke i službenik N. P. iz Banjaluke. Prije ovog slučaja Nježić je u toku 2016. godine još jednom prijavljen tužilaštvu zbog sumnje da je poslovnom prevarom oštetio preduzeće "Polimeri" iz Gradiške za 78.500 maraka. Ovo su samo neki od primjera privrednog kriminala koji su obilježili 2016. godinu. Banjalučka policija lani je tužilaštvu prijavila niz osoba koje su prekršile zakon u ovoj oblasti.
Na pomenutoj konferenciji načelnici u banjalučkoj policiji iznijeli su i niz drugih podataka u vezi sa rasvetljavanjem ostalih krivičnih djela. Tako su u protekloj godini riješena tri ubistva, četiri pokušaja ubistva i devet krivičnih djela iz oblasti polnog nasilja. Uhapšeno je 160 osoba zbog šverca droge i zaplijenjena određena količina kokaina, heroina, marihuane i amfetamina. Rasvijetljene su i brojne krađe, među kojima je za 57,8 odsto smanjena krađa automobila na području banjalučke regije.
Kazne
Policija je lani u oblasti saobraćaja evidentirala prekršaje za 3,07 miliona maraka kazni, što je više nego 2015. godine kada je ukupno izrečeno 2,59 miliona maraka kazni. Policija je tokom 2016. godine pojačala aktivnosti u oblasti kontrole saobraćaja, a sve s ciljem smanjenja broja saobraćajnih nesreća sa smrtnim posljedicama. Tako je lani u 4.458 saobraćajnih nesreća poginulo 45 lica, što je manje za osam nego u 2015. godini.